Güncel Teknoloji Haberleri

Müjde! PayPal Geri Dönüyor

Ülkemizde binlerce müşterisi bulunan PayPal, hatırlayacağınız suretiyle lisansının iptal edilmesi sebebiyle 2016’nın 3. çeyreği başlangıcında ülkemizdeki faaliyetlerini durdurmuştu. Bu karar sonrası birçok kullanıcı bilhassa yurtdışından yapacakları alım – satım işlemlerinde problem yaşarken alternatif aramaya başlamışlardı. Şimdilerde PayPal ülkemize geri dönmenin planlarını yapıyor. Sadece denilen Cross Border değişik bir yöntemle gelmesi olası. Maalesef bu yöntemin de kullanıcılar için bazı dezavantajları bulunuyor. Cross Border (sınır ötesi) sisteminde yurtdışındaki bir müşterinin Türkiye’den alışveriş yapması sağlanabiliyor. Sadece buradan bir kullanıcı yurtdışı alışverişini maalesef yapamıyor.

Müjde-Paypal-Geri-Dönüyor

 

Geçtiğimiz günlerde BDDK ile görüşmeler icra eden PayPal, 2017 yılı için ülkemize dönme planları yapıyor. Ilk olarak Cross Border ile gelecek şirket, arkasından -zaten lisansının iptal sebebi olan- server meselesini çözerek tam anlamıyla hizmet vermeye başlamış olacak. Serverlarını Türkiye’ye taşıması ise 2017 sonu olarak görünüyor. Sadece bu tarihle ilgili net bir tarih olmadığını yalnız tahminlerin bulunduğunu hatırlatalım.

Lisansı iptal edilmeden ilkin e-ticarette %12lik paya ve 800 milyon dolarlık işlem hacmine haiz firmanın bu gelen yeni sistemle beraber 400 milyon dolara düşeceği tahmin ediliyor. Ek olarak Paypal’ın dünya genelinde 179 milyon kullanıcısı bulunurken 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunuyor.

Daha ilkin BDDK’nın belirlediği talimatlarla ilgili hiçbir adım atmayan ve lisansı iptal edilen PayPal bakalım ülkemize tam anlamıyla ne vakit geri dönecek? Döndüğünde kullanıcılar yeniden etken şekilde PayPal kullanmaya devam edecekler mi?

Bir önceki yazımız'da Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen İngiltere’ye atandı başlıklı makale İngiltere, Microsoft ve Microsoft Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.