Güncel Teknoloji Haberleri

İntel, ARM Tabanlı Mobil İşlemciler Üretecek

İntel, x86 mimarisi ile pek fazla başarıya ulaşmış olamadığını gördükten sonrasında bu mimarinin üretimine son verdi. Şimdilerde ise ARM tabanlı işlemciler üreterek mobil pazarda ikinci kez deneyecek.

İntel, ARM Tabanlı Mobil İşlemciler Üretecek

Bilgisayarlardaki başarısını mobilden sürdürebileceğini zanneden İntel, tek başına çıkmış olduğu yolda Asus’un Zenfone modelleri ve pek oldukca tablete mobil işlemciler üretmişti. Sadece işler İntel’in beklediği benzer biçimde gitmedi. Asus’un Snapdragon işlemcili tüm modelleri 6.0 güncellemesi alırken bu gün itibariyle hala İntel işlemcili modeller 6.0 güncellemesi alabilmiş değil. Uyumluluk mevzusunda da büyük problemler yaşayan İntel, x86 mimarisinden vazgeçerek artık ARM tabanlı işlemciler üretecek.

İntel’in ARM tabanlı işlemcileri üreteceği duyurusu 2016 İntel Geliştirici Konuşma’ında İntel yetkilileri tarafınca yapılmış oldu. Gerek mobil cihazların pazardaki artışı gerekse nesnelerin internetinin (loT) büyük gelecek vaat etmesi şirketi mobil işlemcilere yönlendiren en büyük sebepler içinde gösteriliyor.

Şuan piyasada Qualcomm, MediaTek, Samsung, Huawei şeklinde işlemci üreticileri varken İntel’in yeniden mobil işlemcilerde söz sahibi olması için ARM ile iş birliği yapması olağan karşılanıyor. İntel açıklamalarında 10 nm’lik dökümlerde ilk müşterisinin Cenup Koreli şirket LG bulunduğunu altını çizdi. LG’nin daha ilkin kendi işlemci girişimleri olmuş fakat başarısız sonuçlar elde etmişti. Görünen o ki LG, G6 modelinde İntel’in 10 nm’lik işlemcilerini kullanacak.

Bakalım İntel ARM tabanlı yeni işlemcilerini başka hangi markalara satabilecek ? Nesnelerin interneti çağına yeni işlemcilerini yetiştirebilecek mi ?

Bir önceki yazımız'da Seagate 60 TB’lık SSD Harddisk Tanıttı başlıklı makale seagate, Seagate dünyanın en büyük ssd harddiski ve Seagate Harddisk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.