Güncel Teknoloji Haberleri

Whatsapp Uçtan Uca Şifrelemeyle Artık Daha Güvenli

Dünyanın en fazla kullanılan online mesajlaşma uygulaması Whatsapp Messenger’ın kullanıcıları güvenlik mevzusundaki kuşkularını açıkça dile getiriyorlardı. Kullananların daha güvenli bir altyapı isteğine kayıtsız kalamayan Whatsapp, uçtan uca şifreleme isminde yeni bir güvenlik metodunu hayata geçirdi.

Open Whisper Systems şirketiyle ortak bir çalışmanın sonucu olan uçtan uca şifreleme özelliği özetlemek gerekirse kullananların aralarında yapmış olduğu mesajlaşmaların hususi bir teknik ile kriptolanmasını sağlıyor. Üçüncü taraf kişilerin, hatta Whatsapp’ın kendisinin bile kesinlikle erişemediği iddia edilen sistem bu kişilere tıpkı MD5 şifrelemesi benzer biçimde sayı ve harflerden oluşan bir kod gösteriyor. Bu sayede mesajlaşmanın içinde ne olduğu çözülemeyecek seviyeye geliyor.

Özelliği ilk kez beta sürümünde deneyen kullanıcılar “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır. Daha çok informasyon için okuyun.” şeklinde bir uyarı mesajıyla karşılaşıyor. Uçtan uca şifreleme güvenliğe ehemmiyet veren kullanıcılar tarafınca beğeniyle karşılanırken, bilhassa IŞİD benzer biçimde terör örgütlerinin yeni şifreleme metodunu istismar edebileceği mevzusu da ikilemde bırakıyor. Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemli cihazlara gelen güncellemeyle birlikte kullanılabilir olan özellik bakalım popüler uygulamayı ne kadar güvenilir kılacak?

Bir önceki yazımız'da Apple’ın Yeni Telefonu iPhone SE Parçalarına Ayrıldı başlıklı makale akıllı telefon, apple ve Cupertino hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.