Güncel Teknoloji Haberleri

Apple’ın Yeni Telefonu iPhone SE Parçalarına Ayrıldı

Geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone SE, Apple’ın minik ekranlı son telefonu iPhone 5S’nin kasası kullanılarak inşa edildi. Bu açıdan bilhassa teknik servislerin işini bir fazlaca kolaylaştıran aygıt popüler YouTube kanalı iFixit tarafınca parçalarına ayrılarak hem donanımsal özellikleri görüntülendi, hem de kolay sökülüp takılabilir olup olmadığı kontrol edildi.

iFixit ekibinin yapmış olduğu kontrol ile birlikte markanın eski modellerinde kullanılan pek oldukça parçanın aslına bakarsak iPhone SE’de de kullanıldığı testin sonucunda kanıtlanmış oldu. Ekran, SIM kart tepsisi, hoparlör, titreşim motoru, parmak izi okuyucu ve kasanın iPhone 5S ile birebir aynı olduğu belirtilen testte ek olarak 12 megapiksel çözünürlüğünde olan ana kameranın da iPhone 6S’te kullanılan kamera modülü olduğu açıklandı. Hatırlanacağı suretiyle LG CEO’su Cho Ju-no, Apple’ın eski donanımla yeni bir aygıt ürettiğini öne sürerek Cupertino merkezli markayı adeta yerden yere vurmuştu.

iPhone 5S’ten değişik olarak 1624 mAh kapasiteli bir batarya kullanılan cihazın Apple A9 işlemcisi ise model kodu bazında iPhone 6S modelinden ayrılıyor. Kasasının altında Toshiba, Broadcom ve Qualcomm benzer biçimde popüler donanım üreticilerinin elinden çıkan ekipmanların tercih edilmiş olduğu iPhone SE, onarım edilebilirlik bazında iFixit’ten 6/10 puan almayı başardı.

Bir önceki yazımız'da 4.5G Hızınızı Test Etmenin Pratik Yolları başlıklı makale 4.5g, 4.5G hız testi ve hız ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.