Güncel Teknoloji Haberleri

4.5G Hızınızı Test Etmenin Pratik Yolları

Hemen hemen yaşamımıza girmesinin üstünden ortalama olarak 1 gün geçen 4.5G, mobil cihazlarda yüksek indirme ve yükleme hızlarını kullanıcılar ile buluşturmaya başladı. Bilhassa yüksek hız sloganıyla dikkat çeken teknolojiyi kontrol etmek isteyen kullanıcılar ise derhal akıllı telefonlarına sarılıyor. Peki 3G ile 4.5G arasındaki en büyük fark olan veri hızlarını iyi mi kontrol edebilirsiniz?

Kullananların bu mevzuda akıllarına gelen ilk yöntem şüphesiz ki Speedtest adlı ölçüm sitesi. En yakın lokasyona nazaran hız testi meydana getiren sitenin bununla birlikte mobil platformlar için uygulamaları da bulunuyor. Bunun haricinde Türk Telekom da resmi web sitesi üstünden kullanıcılara kolay bir halde hız ölçümü yapma imkanı sunuyor. Sadece şunu belirtmekte yarar var, 4.5G yüksek hızlarda data indirmesi sağlamış olduğu için bilhassa Speedtest normalden oldukca daha çok kota harcıyor. Bazı kullanıcılar uygulamanın kontrol başına ortalama 50 MB veri indirmesi yaptığını belirtiyor. Bu yüzden mümkünse tek kontrol ile hızınızı ölçmenizi tavsiye ediyoruz.

1 Nisan itibarıyla yaşamımıza giren 4.5G, giderek önemi artan teknoloji dünyasında büyük bir yer tutacağa benziyor. Operatörlerin de yüksek kotalı tarifeler ile bunu desteklediği teknoloji bakalım ülkemizdeki teknoloji severler tarafınca ne kadar benimsenecek?

Bir önceki yazımız'da WhatsApp Yepyeni Özelliklere Kavuşuyor başlıklı makale 2.12.51, beta ve bildirim yanıtlama hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.