Güncel Teknoloji Haberleri

Samsung Cihazlara Marshmallow Güncellemesi Gecikebilir

Biz Android N’nin ne vakit çıkış yapacağını konuşurken, Samsung da Android 6.0 Marshmallow’u amiral gemisi cihazlara dağıtmak için çalışıyor.

Samsung’un başındaki güncelleme belası bir türlü son bulmuyor. Google’ın yeni sürümleri birbiri ardında çıkartması firmaların başını ağrıtıyor. Geçen senenin sonlarına doğru tanıtılan Android 6.0 Marshmallow’un üstünden aylar geçmesine karşın birçok şirket hala güncellemeyi tam olarak dağıtmayı başaramadı. Dağıtılan telefonlar da pek oldukca sorunla boğuşuyor. Peki durum niçin bu şekilde?

Google, Android sürümlerini birbiri ardında tanıtıyor. Kendi için herhangi bir sorun yok. Zira şirket yeni sürümleri geliştirirken bir taraftan da Nexus uyumluluğunu yapmış olduğu için yeni sürüm tanıtılır tanıtılmaz Nexus’lar güncellemeyi alıyor. İş öteki üreticiler kısmına ulaşınca durum değişiyor. Android, açık kaynak kodlu olduğundan güncelleme tanıtıldığında firmalarla yeni kodlar paylaşılıyor. Google, güncellemenin final sürümünü Nexus’lara verirken firmalar için iş yeni başlıyor. Mesela haberimizin mevzusu Samsung, her aleti için ayrı ayrı ve sorunsuz şekilde Touchwiz’i yeni sürüme uyarlamak zorunda. Bu da zor ve zahmetli bir iş.

Google mayıs ayında gerçekleştireceği Google I/O etkinliğine Android N’yi büyük olasılık tanıtmış olacak. Sadece Samsung’un bundan önceki amiral gemisi serisi hala global pazarda güncellemeye kavuşabilmiş değil. Telus adlı bir operatörün de güncellemenin gecikeceği mevzusunda izahat yapması işin tuzu biberi oldu.

Çok çok fazla geciken güncelleme önümüzdeki dönemde kullanıcılarla buluşacak sadece orta düzey bir telefonunuz var ise güncellemeyi almak için daha da fazla beklemek zorundasınız anlamına gelir.

Bir önceki yazımız'da Eylül’de Apple iPhone 7 Pro Tanıtılabilir başlıklı makale akıllı telefon, apple ve Apple iPad Pro hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.