Güncel Teknoloji Haberleri

iPhone Kilidi Açığı için Apple’a Dayatma

FBI’ın Apple’dan istediği güvenlik açığı için dayatma sürüyor. Amerikan Adalet Bakanlığı Apple’ı bu mevzuda zorluyor. İşte iPhone kilidi polemiğinde son yaşananlar.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Amerikan hususi ekibi FBI, hususi bir katliam vakasını çözmek için zanlıya ilişkin iPhone 5S’in içindeki bilgilere ulaşmak istemiş, sadece bilgilere kendi şekilleri ile ulaşamayınca Apple’a başvurup, iPhone’da bir güvenlik açığı bıraktırarak kolluk kuvvetlerinin bu açıktan faydalanmasını sağlamaları icap ettiğini söylemişti. Davaya bile başvuruldu, sadece Apple, mahkeme sonucuna karşın geri adım atmıyor. Şirket, tüketici güvenliğini riske atmamak için elinden geleni yapıyor.

Daha sonraki günlerde ise Apple’ın bu hamlesine Google şeklinde devlerden de destek gelmişti. Google’ın CEO’su, gerektiğinde kolluk kuvvetleri ile informasyon paylaşımında bulunduklarını sadece asla bilerek bir açık bırakmadıklarını ve ellerinden geldiğince güvenli yazılımlar ürettiklerini söylemişti.

Apple’ın bu ısrarına karşı ABD Hükümeti’nden baskı sürüyor. ABD, Apple’ın bir güvenlik açığı bırakmasını istiyor sadece Apple, haklı da olarak, bu güvenlik açığının fena amaçlı kişiler tarafınca da kullanılabileceğini ifade ederek reddediyor. Netice ne olacak bilinmiyor sadece Apple’a karşı bir yaptırım uygulanabilir.

Bir önceki yazımız'da Sony Xperia X Serisinin Tanıtımını Gerçekleştirdi başlıklı makale akıllı telefon, Android ve MWC hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.