Güncel Teknoloji Haberleri

Uzun Kullanım Ömrü Sunan Bataryalar Geliştiriliyor

Mobil aygıt kullanıcılarının en fazla yakındığı problem şüphesiz ki bataryanın acele bitmesidir. Günaşırı şarj döngüsüne giren cihazlar bir zamandan sonrasında yıpranıyor ve şarj edilemez hale gelebiliyor. Günümüzde lityum iyon teknolojisinin kullanıldığı bataryalar kısa sürede yerini yakıt hücreli pil teknolojisine bırakabilir.

Intelligent Energy Holdings, son yıllarda yükselişe geçen bir akıllı telefon üreticisiyle birlikte yakıt hücreli pil üretimi mevzusunda çalışmalara başladıklarını deklare etti. Akıllı telefon markasının 7.6 milyon dolarlık yatırımına karşılık yakıt hücreli pilleri geliştiren şirket, bu pillerle 1 haftaya varan kullanım ömrü vaat ediyor. Peki bu teknolojiyi cihazlarımızda ne vakit görebileceğiz? Intelligent Energy Holdings’e gore bu probleminin cevabı o denli da uzak bir vakit diliminde değil!

Eğer tüm işler yolunda giderse firmanın prototip olarak ürettiği ilk yakıt hücreli bataryalar 2018’de seri üretime geçecek. İcra kurulu başkanı Henri Winand’a bakılırsa yakıt hücreli pillerin küçülmesiyle birlikte lityum-iyon türü klasik pil üretimi meydana getiren dev üreticiler büyük bir sekteye uğrayacak. Her ne kadar bu teknoloji için su buharı ve hidrojen şeklinde kimyasalların kullanıldığı bilinse de 1 haftalık kullanım süresi kulağa hoş geliyor.

Bir önceki yazımız'da 2016 Model Galaxy J7 Geekbench Testinde başlıklı makale 2016 model, 5.5 inç ve benchmark hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.