Güncel Teknoloji Haberleri

Samsung Akıllı Saatler Damarlardan Kimlik Belirleyecek

Samsung’un almış olduğu yeni patent Cenup Koreli sirketin akıllı saatlerinde damarlar yardımı ile kimlik doğrulama meydana getirecek.

Bilhassa son dönemde almış olduğu yenilikçi patentleri ile basında kendine yer edinen Samsung, yepyeni bir patenti ile yine karşımıza çıkıyor. Patentle ilgili ortaya çıkan veriler, Samsung akıllı saatlerin damarlar yardımı ile kimlik tespiti yapacağını gösteriyor. Bu giyilebilir teknoloji için büyük bir yenilik. Son zamanlarda bilhassa akıllı telefonlarda parmak izi okuyucusu, iris okuyucusu şeklinde yenilikçi sistemlerle parola girişi oldukça daha kolay hale geldi. Damarlardan kimlik tespiti ise yeni bir dönem demek.

Yeni sistemle akıllı saatin altında iki tane ışıklı sensör yer alacak ve bunlar damarların yapısını okuyacak. Böylece saat içinde gizlenen hususi ve kırılgan bilgiler güvende olacak. Üstelik parola gerektirmeden. Bunun yanında bu teknolojiyi akıllı saatlerle sınırlandırmak yanlış olur. Sistem ilerleyen dönemde akıllı kapı kilitleri, otel odaları ve hatta otomobillerde bile kullanılabilir. Öte taraftan yeni yeni yaygınlaşan akıllı saatten ödeme sistemleri de bununla güvenlik altına alınabilir. Kısacası bu hızla gelişen teknolojinin kullanımında bir sınır yok.

Devrim niteliğindeki bu teknoloji hayatımızdaki pek oldukça şeyi değiştirecek şeklinde görünüyor. Sistemin yaygınlaşması ile değişik firmaların bunu kullanımı da söz mevzusu. Bu durumda patent sahibi Samsung payına düşeni alacaktır. Cenup Koreli üreticinin son zamanlarda almış olduğu en mühim patentlerden birisi asla şüphesiz bu. Siz bu yeni teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir önceki yazımız'da 2016 Model Galaxy J7 Geekbench Testinde başlıklı makale 2016 model, 5.5 inç ve benchmark hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.