Güncel Teknoloji Haberleri

Android M Preview 3 Ertelendi

Google’ın geçtiğimiz dönemlerde resmi duyurusunu yapmış olduğu Android M sürümü ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Şu ana kadar Android M sürümü için 2 tane Preview sürümü gösterildi. Android M Preview 3 için beklemede olan kullanıcılar için ise fena bir haberimiz var.

Temmuz ayının başlangıcında Android M Preview 2 sürümünü OTA üstünden dağıtan Google’ın Ağustos ayının ilk günlerinde Android M Preview 3 sürümünü kullanıma sunması bekleniyordu fakat geliştirici ekibin Google+ hesabı üstünden yaptıkları bildiriye nazaran, ekip bu sürümün final öncesi sürüm olması için çalıştıklarından dolayı ertelemek durumunda kalmış. Final sürüm öncesi olarak değerlendirilen Preview 3 sürümünün hemen hemen tam anlamıyla hazır olmayışı da bu ertelemenin başlıca sebepleri içinde yer almakta.

Android M Developer Preview 2 sürümü uygulama çekmecesi alanında sunmuş olduğu geliştirme ile karşımıza çıkıyor. Uygulama sıralamasında sol bölümde yer edinen harfler kaldırıldı ve üst bölümde “search apps” yazan yazı sola kaydırıldı ve öncesinden sağ bölümde yer edinen büyüteç ikonu kaldırıldı.  Bu yeni sürüm ile beraber gelen yeni bir özellik ise Yedekleme ve Sıfırlama alanında karşımıza çıkıyor. Network Settings Reset adıyla hazırlanan yeni özellik, Bluetooth, WiFi, ve mobil ağlar olmak suretiyle tüm ağ ayarlarınızı tek seferde silmenizi sağlayacak.

Android M Developer Preview 2 sürümünün getirmiş olduğu en ciddi yenilik ise ana ekran rotasyonu oldu. iPhone 6 Plus modelinde gördüğümüz ana ekranın dönebilmesi özelliği bu sürüm ile 3. parti ana ekran yazılımlarının desteklediği bu özellik Android arayüzüne de dahil ediliyor. Ana ekran ayarlarından etken hale getirilebilen bu özellik büyük ekranlı telefonlarda iyi bir edinim sunabilir. Buna ek olarak, bildirim çubuğunda da bu yenilikle uyumlu geliştirmelerin yer alacağı ortaya çıktı.

Bir önceki yazımız'da Windows 10 İçin İkinci Büyük Güncelleme Yayınlandı başlıklı makale güncelleme, KB3081436 ve Microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.