Güncel Teknoloji Haberleri

Facebook Apple’a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük toplumsal ağı dünyanın en büyük müzik servisi olmaya hazırlanıyor.

Spotify ve Deezer tarafınca başlatılan ve çok hızla büyüyen müzik stream servislerine Hi-fi kalitesinde müzik dinletebilen Tidal eklenmiş kısa süre öncede Apple, Apple müzik servisiyle birlikte pazara dahil olmuştu. İddiaya nazaran Feysbuk dünyaca meşhur müzik yapımcıları ile görüşerek Feysbuk müzik servisi hakkında emek harcamaları başlatmış durumda. Spotify tarafınca domine edilen sektördeki en büyük problem parasız sürümlerde gelir etmenin zorluğu. 50 milyon kullanıcıya haiz Spotify para ödeyen kullananların yalnız 10 milyon olması sebebiyle kar edemiyor bununla beraber müzik yapımcılarının tepkilerini çekiyordu. Tidal 10 ve 20 dolarlık (hifi)  paketleri ile yapımcıları mutlu etsede kullanıcılardan tepki topladı ve başarıya ulaşmış olamadı. Apple müzik ise 10 liralık tutarı ile yapımcıları üzmüyor ve kullanıcılardan büyük tepki çekmiyor. Feysbuk ise hem ücretli hemde parasız servisi herkesi memnun edebilecek şekilde sunma kapasitesine haiz. Şirket haiz olduğu büyük kullanıcı kitlesi ve devasa reklam ağı yardımıyla müzik yapımcılarının tepkisini oldukça çekmeden parasız bir kullanım sunma kapasitesine haiz. Ücretli üyelikte ise Feysbuk’un çevrimdışı dinleme ve reklamsız dinleme imkanı sunması ihtimaller içinde.

Sosyal Medya Pazarlama

İşin içinde 1 milyardan fazla kullanıcıya haiz olan Feysbuk olunca servisin kullanıcı sayısının hızla artacağını kestirmek zor olmasa gerek. Feysbuk müzik devreye girdiğinde sağdaki sphbet ekranında müzik dinleyen arkadaşlarınızın yanında müzik dinleme simgesi ve üzerine geldiğinizde hangi şarkıyı dinlediği ve arkadaşınızın profiline girdiğinizde şimdi ve bundan ilkin dinlediği şarkılar ile oluşturduğu çalma listelerini görmek mümkün gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız'da Facebook’u Türkiye’den Her Ay Kaç Kişi Ziyaret Ediyor? başlıklı makale 2015, facebook ve ikinci çeyrek hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.