Güncel Teknoloji Haberleri

Facebook’u Türkiye’den Her Ay Kaç Kişi Ziyaret Ediyor?

Popüler toplumsal paylaşım sitesi Feysbuk’un 2015’in ikinci çeyreğine ilişik küresel ve mahalli kullanım istatistikleri açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda 24 saat içinde ilk kere 1 milyar şahıs tarafınca kullanıldığı belirtilen dünyanın en popüler toplumsal paylaşım sitelerinden Feysbuk, 2015’in ikinci çeyreğine dair küresel ve mahalli kullanıcı sayılarını deklare etti. Söz mevzusu en güncel verilere gore, içinde bulunduğumuz senenin Mayıs’tan Eylül’e kadar olan periyodunu kapsayan ikinci çeyrekte Feysbuk, Türkiye’de her ay 39 milyon kullanıcı tarafınca ziyaret edildi. Türkiye’deki Feysbuk kullanıcılarının yüzde 85’inden fazlasının toplumsal ağa yaptıkları ziyaretlerini mobil cihazlarla gerçekleştirdiği anlaşıldı. Feysbuk’un Türkiye’deki günlük etken kullanıcı sayısının da 26 milyona çıkmış olduğu ve bu kullananların neredeyse yüzde 85’inin gün içinde minimum bir kez daha Feysbuk’a tekrardan bağlandığı ortaya çıktı.

Feysbuk’un Türkiye’deki Hedefleri

Feysbuk’un, dünyanın her yerinde sunulan hizmeti geliştirmek ve ürünleri iyileştirmeyi, ve dünyayı daha bağlantılı hale getirmeyi son aşama önemsediği biliniyor. Bu bağlamda, toplumsal ağ yetkilileri bizzat sahaya inerek birçok ülkede mühim girişimlerde bulunma devam ediyor. Yakın bir zamanda Türkiye’ye de bir ziyarette bulunan Feysbuk’un ürün yöneticilerinden oluşan bir ekip, ödeme sistemleri, e-faturalama, oyun, akıllı evler ve gezi şeklinde pek fazlaca sektörde etkinlik gösteren startuplar, çözüm ortakları, kuluçka merkezleri ve girişim şirketleri ile görüşerek ürün gelişimi ve örnek çalışmalara dair tavsiyelerini paylaştı.

Türkiye’ye meydana gelen ziyarette yer edinen Feysbuk Ürün Yöneticisi Zack Hendlin, mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Feysbuk’un tam anlamıyla bir ortaklık şirketi bulunduğunu ve bu yüzden tertipli olarak dünyanın dört bir yanında bulunan işbirlikçileriyle biraraya geldiklerini” söylemiş oldu ve şu şekilde devam etti: “Türkiye hızla büyüyen, esin verici bir ekosisteme haiz. Ziyaretimiz süresince girişimciler ile düşünce alışverişinde bulunduk ve iyi mi daha iyi ürünler geliştirebiliriz mevzusunda önerilerini dinledik. Bu süre süresince fazlaca şey öğrendik; dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı hale getiren ürünler geliştirmeye devam etmek için de sabırsızlanıyoruz.”

Kullanıcı sayısı ve etkileşimi giderek büyümeye devam eden Feysbuk’un 2015’in ikinci çeyreğine dair yayınladığı kullanım istatistiklerinde yer edinen öteki detaylar ise şu şekilde:

  • Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük etken Feysbuk kullanıcı sayısı senelik yüzde 17 artış göstererek 968 milyona ulaştı. Artık aylık etken kullananların yüzde 65’i bununla beraber günlük etken Feysbuk kullanıcısı.
  • Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük etken mobil Feysbuk kullanıcı sayısı senelik yüzde 29 artış göstererek averaj 844 milyona ulaştı.
  • 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık etken Feysbuk kullanıcı sayısı senelik yüzde 13 artış göstererek 1,49 milyara ulaştı. Bu sayı, 3 milyar olan dünya web nüfusunun yarısı anlamına geliyor.
  • 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık etken mobil kullanıcı sayısı senelik yüzde 23 artış göstererek averaj 1,31 milyar kişiye ulaştı.
  • İnsanlar Feysbuk, Messenger ve Instagram’da toplamda günde averaj 46 dakika süre geçiriyorlar.
  • Feysbuk kullanıcılarının yüzde 65’i Feysbuk’a her gün geri geliyor.

2015’in ikinci çeyreğinde elde edilmiş en güncel verilere gore Türkiye’de 39 milyonun üstünde Feysbuk kullanıcısı var. Bu da Türkiye’de neredeyse her iki kişiden birinin Feysbuk’ta bulunduğunu gösteriyor. e-marketer’a gore Türkiye’de interneti olan insanların sayısı 44 milyonun üstünde ve bu da, Türkiye’de web olan insanların yüzde 88’inden fazlasının Feysbuk’ta olduğu anlamına geliyor. Türkiye’de insanların yüzde 65’i her gün Feysbuk’a geri geliyor. Her ay ve her gün geri gelenlerin yüzde 85’i bunu mobil üstünden yapıyor.

Bir önceki yazımız'da Facebook Uzaya Uydusunu Gönderiyor! başlıklı makale 2016 yılında uydu gönerilecek, Eutelsat ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.