Güncel Teknoloji Haberleri

Adobe, Flash’a Elveda Demeye Hazırlanıyor

Adobe, artık web kullanıcılarına Flash yazılımını önermiyor.

adobe flash

Adobe geçtiğimiz gün yapmış olduğu resmi bir açıklamayla içerik yaratıcıların Flash yerine HTML5 benzer biçimde yeni web standartları inşa etmelerini teşvik edeceğini açıkladı. Adobe ek olarak animasyon uygulaması Flash Professional CC’yi de artık Animate CC olarak adlandıracak ve böylece “Flash” adını da arkasında bırakacak.

Bilhassa son On yılda yavaş yavaş popülerligini iyice kaybeden Flash’ın bu düşüşün en temel sebepleri içinde akıllı telefonlarda bir Flash desteği olmaması ve web ortamında artık faydadan oldukça zarar sağlaması yer ediniyor. Flash, zamanında web oyunları ve animasyonları yaratmak adına mükemmel bir başarı yakalamış olsa da, her geçen yıl birçok dezavantaj da meydana getirmeye başladı. Flash tabanlı sayfalar ve oynatıcıların yüklenmesi uzun sürüyor ve bu dizüstü bilgisayarların bataryasını da daha çabuk bitiriyordu. Ek olarak, Flash güvenlik açısından da bazı sorunlara yol açıyor, web’de dolaşan hepimiz için bir tür risk anlamına geliyordu.

Adobe normal olarak Flash’a verdiği desteği daha fazlaca güvenlik tarafında, temel düzeyde sürdürecek. HTML5 ve öteki standartların web oyunları ve video vizyonu açısından tamamen yetkin hale gelene kadar Flash’ın gene de bir süre daha kullanılmaya devam edileceği belirtiliyor.

Bir önceki yazımız'da 2015'in en popüler uygulamaları başlıklı makale 2015'in en popüler uygulamaları, en popüler uygulamalar ve mobil uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.