Güncel Teknoloji Haberleri

Alphabet, Project Loon Testleri İçin Endonezyalı Firmalarla İşbirliği Yapıyor

Alphabet’in dünyanın her yerine web bağlantısı götürmeyi hedeflediği girişimi Project Loon‘un yeni durağı Endonezya.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in yeni girişimlerinden Project Loon, dünyanın merkezi yerlerden uzak olan bölgelerine ve gelişmekte olan ülkelere balon aracılığıyl web bağlantısı götürmeyi hedefliyor. Alphabet, bu doğrultuda yeni geniş ölçekli kontrol durağı için Endonezya’yı seçti. Şirket Project Loon için Endonezya’nın en mühim üç telekomünikasyon şirketiyle işbirliğine gideceğini deklare etti.

Söz mevzusu ortaklaşa iş, Alphabet’in Mountain View’de yer edinen merkezinde Telkomsel, XL Axiata ve Indosat yöneticilerinin yanında Project Loon‘un başındaki isim Mike Cassidy ve Alphabet başkanı Sergey Brin’in katılmış olduğu bir etkinlikte duyuruldu. Project Loon testlerine daha ilkin Brezilya, Yeni Zelanda ve Avustralya şeklinde ülkeler de ev sahipliği yapmıştı.

Alphabet’in öncü projelerinin çıkmış olduğu yer olan Google X laboratuvarının bir ürünü olan proje, 2011’de duyurulmuş ve 2013’te Yeni Zelanda’da 30 balonla kontrol edilmeye başlanmıştı. Bu testler ondan sonra Avustralya ve Brezilya’da devam etti. Bu ülkelerde edindikleri tecrübeler, Project Loon ekibinin çeşitli ülkelerde bulunan telekom operatörleriyle de iyi mi ortaklık yapacakları açısından birçok informasyon sahibi olmalarını sağlamış oldu.

Söz mevzusu projenin başkanı Mike Cassidy, Endonezya’daki testler süresince yüzlerce balondan yararlanacaklarını belirtti.

Hemen hemen web erişimi olmayan 4 milyardan fazla insanoğlunun bu bağlantıya kavuşmasını hedefleyen en mühim girişimlerden önde gelen projenin sonraki aşamalarda Arjantin, Şili ve Sri Lanka’da kontrol edilmesi planlanıyor.

Bir önceki yazımız'da YouTube'da Yeni Özellik başlıklı makale YouTube'da Yeni Özellik hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.