Güncel Teknoloji Haberleri

Google Chrome Casusluk Yapıyor

 

Open Source geliştiricileri, Google Chrome üzerinde yeni bir yazılım keşfetti. Keşfedilen yazılıma baktığımız da ise bazı ses dinleme kodları, Chrome aracılığı ile birlikte kullanıcıların bilgisayarlarına yükleniyor. Bilgisayarlara izinsiz olarak yüklenen bu kodlar, Yazılımcıların yapmış olduğu açıklamalara göre ortaya çıkan bu kodlar çalışmadan önce kullanıcının vermiş olduğu izinlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Chrome üzerinde ki bu yazılımı keşfeden kişi Rick Falkvinge. Yazılımının yapmış olduğu iddialarını göre iddialarına göre indirip yapılan Black Box of Code, Bilgisayar içerisinde yer alan mikrofonu otomatik bir şekilde çalıştırarak beraberinde kendisinden onay almadı. Ortaya çıkan bu yazılım sadece mikrofonu değil aynı zaman da webCam ’i de kullandığı dile getiriliyor. Google ise bu tarz durumu kabul etti fakat hatanın chromium içerisinde yer alan uzantıdan kaynaklandığını dile getirdi.

Bir önceki yazımız'da OS X El Capitan'ın Beta Sürümün de 4K Çözünürlüğüne Rastlandı başlıklı makale apple, iOS ve ios 9 hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.