Güncel Teknoloji Haberleri

Apple ve Google FREAK ile Başa Çıkmaya Çalışıyor

Google ve Apple yapmış olduğu çalışmalar sayesinde ortaya çıkan virüse karşılık olarak yazılımlarını güncellediler fakat oldukça riskli virüs kullanıcıları tehdit etmekte. Google ve Apple uygulama marketlerinde ortaya çıkan birçok uygulama cihaz üzerinde oldukça tehlike yaratıyor. İki tarafında karşılıklı olarak işletim sistemlerini güncellemeleri sonucunda aynı işlemleri de uygulama geliştiricilerinde gerçekleştirmesi gerekiyor.

Mart ayının yaklaşık olarak Üçünde FireEye yazılım güvenlik şirketi tarafından oldukça riskli bir sınıfa alınan FREAK için uygulama marketlerinde yer alan yazılımlarında düzenli olarak kontrollerini başlatılıyor. Googe Play üzerinde gerçekleştiren taramalar sonucunda yaklaşık olarak 10 bin 985 uygulamanın bin 288 ’inde tehlike olduğu ortaya çıktı. Android Lollipop 5.0.1 aynı zamanda 5.0.2 işletim sistemini koruyor fakat uygulamalar neredeyse oldukça tehlikeli bur konumda.

Google tarafından gerçekleştirilen taramanın aynı şekilde Apple tarafından gerçekleştirildi. AppStore üzerinde baktığımız da ise şu ana kadar ortaya çıkan 14 bin 79 uygulama içerisinde 711 tanesinin bu tehlikeli yazılım virüsünü barındırdığı ortaya çıktı. iOS 8.2 yazılımına gelen güncelleme sayesinde güvenlik koruması gerçekleşse bile uygulamalar için aynı şeyi söylemek pek uygun değil.

Karşılıklı olarak iki firmanın yapmış olduğu açıklamalar içerisinde tehlike barındıran uygulamalar güncellenmezse firmalar tarafından bu uygulamalar marketten kaldırılacak.

 

Bir önceki yazımız'da Microsoft, Küresel WiFi Ağını Genişletiyor başlıklı makale Küresel Wifi, Microsoft ve Microsoft Wifi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.