Güncel Teknoloji Haberleri

Cortana, Android için Hazırlanıyor

Microsoft bünyesi altından gelen bir açıklamaya göre farklı platformlar üzerinde yapmış olduğu uygulamayı “Beta” olarak test etmek istediği için Google tarafından geliştirilen işletim sisteminde test edileceğini dile getirdi.

Windows 10 tarafına baktığımızda oldukça önemli bir uygulamalarından bir tanesi olan Cortana, Android tabanlı cihazlarda Windows üzerinde ne yapıyorsa aynı şeyleri Android üzerinde tam donanımlı olarak gerçekleştirmeyecek. Fakat Cortana yazılımının Android ile bir araya gelmesi sonucunda anlıyoruz ki Open Source ve Microsoft yakın bir ilişki kuracak. Bilgisayar ve XBOX üzerinde de kullanılmak için tasarlanan Cortana bu cihazlara artık Android üzerinden de entegre yapabilecekler.

Biraz daha açmak gerekirse bu tam olarak Android kullanıcıların PC ve XBOX cihazlarını tam erişimli bir şekilde yöneteceği şekline gelmiyor. Windows Platformu üzerinde gerçekleştirmiş olduğunuz her Cortana operasyonu, Android telefonunuzu üzerinde yer alan uygulama tablosu içerisinde eşitlenecek böylece ortaya yeni yetenekler çıkacak. Cortana sayesinde PC üzerinde yer alan e-Postalarınıza bakabilecek, Takviminizi kontrol edebileceksiniz. Firma tarafından yapılan açıklamalarda bir ay sonrasında “Beta” olarak Android kullanıcıların karşısına çıkacak.

Bir önceki yazımız'da Vimeo, Cameo ile Başarıyı Hedefliyor başlıklı makale Cameo, Vimeo ve yazılım hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.