Güncel Teknoloji Haberleri

Intel SSD pazarında Samsung ile rekabete hazırlanıyor

SSD pazarında Samsung hakimiyeti sürerken yarı iletken devi Intel bu hakimiyete son vermek için kolları sıvamış durumda. Geçtiğimiz dönemlerde duyurduğu 750 serisi SSD’ler ile beraber performans çıtasını yükselten Intel, hali hazırda piyasada bulunan ürünlerinin fiyatını da düşürerek daha rekabetçi olmayı amaçlıyor. Anımsamak gerekirse PCIe 3.0 x4 ve Non-volatile memory express (NVMe) yazışma arayüzlerini kullanan 750 Serisi SSD’ler sıralı okumada 2,400MB/s, yazmada ise 1,200MB/s benzer biçimde oldukça yüksek hızlara ulaşabiliyordu.

Günümüzde Samsung global SSD pazarının ortalama %30’una haiz iken, Intel ve Sandisk %20’den daha azca pazar payları ile onu takip ediyor. Sadece Intel yatırımlarının karşılığı yeni teknolojisi ve fiyat pozitif yanları ile 2016 senesinde Samsung’u yakalamayı hedefliyor. Kaynaklar da firmanın Cenup Koreli rakibini 2016 yılının ikinci yarısında yakalayabileceğini hatta geride bırakabileceğini belirtiyorlar. Intel’in genel SSD performanslarına baktığımızda firmanın Samsung’un arkasında kaldığını görüyoruz. Sadece şirket buna karşın kurumsal SSD pazarını domine etmeyi başarıyor. Kurumsal pazardaki kar marjının daha yüksek olması da firmanın bu sektördeki kazancını yukarıya çekiyor. Intel’in öteki tüketicilerin ilgisini daha çok çekmeyi başarırsa sektörde nelerin değişeceği merak mevzusu.

Bir önceki yazımız'da Samsung DDR4 bellek fiyatlarını aşağı çekiyor başlıklı makale samsung ve Samsung DDR4 hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.