Güncel Teknoloji Haberleri

Samsung DDR4 bellek fiyatlarını aşağı çekiyor

Günümüzde DDR4 bellekler hala tam anlamıyla yaygınlaşmış değil. Bilhassa yüksek düzey oyuncu bilgisayarları ve sunucularda tercih edilmeye başlandığını görüyoruz sadece pazarın geneli hala DDR3 belleklerin kontrolünde. Bazı kaynaklardan gelen haberlere bakılırsa ise Samsung DDR4 hafıza fiyatlarını aşağı çekmeye hazırlanıyor. Samsung’un, DDR4 hafıza pazarında mühim bir role haiz olmak için bu şekilde bir hamle yapacağı söyleniyor. Aslına bakarsanız bir süredir DDR4 hafıza tutarları istenilen seviyelere doğru düşerken veri merkezleri ve sunucular DDR4 bellekleri tedarik etmeye başlamıştı. Intel’in yeni DDR4 destekli Skylake işlemcileri ile beraber talebin daha da yükseleceği düşünüldüğünde yakın gelecekte DDR4 satışları daha çok hız kazanacak. Bu aşamada Samsung erken davranarak pastanın büyük payını almayı hedefliyor. Digitimes’da yer edinen habere gore bu süreçte DDR4 hafıza tutarları DDR3 fiyatlarına yakın seviyelere kadar inecek. Bu durumda DDR4 pazarını Samsung domine ederse SK Hynix ve Micron Technology şeklinde öteki üreticiler DDR3 hafıza fiyatlarını da aşağı çekmek zorunda kalabilir.

DRAM uzmanlarına nazaran DDR4 belleklerde yüksek kar marjına yetişebilmek için daha ince işçiliğe haiz 20 nm teknolojisinden yararlanmak gerekiyor. DRAM üreticilerine baktığımızda ise şimdilik bu 20 nm üretim bandını yalnızca Samsung’un kullanabildiğini görüyoruz. Cenup Koreli üretici ise buradan elde etmiş olduğu avantaj ile daha düşük fiyat sunarak pazarda kendini garantiye almayı amaçlıyor.

Bir önceki yazımız'da Samsung’un şeffaf ve aynalı ekranları optik illüzyon etkisi yaratıyor başlıklı makale 55-inç, aynalı ve ekran hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.