Güncel Teknoloji Haberleri

Oculus Rift’in piyasaya çıkacak versiyonu ve Oculus Touch el cihazı gösterildi

Oculus-Rift

Oculus VR dün San Francisco ’da düzenlenen basın toplantısında son kullanıcılara ulaşacak yeni ürününü sergiledi. Feysbuk ’un sahibi olduğu şirket Oculus Rift ’in piyasaya çıkacak ilk versiyonunun gösterimini gerçekleştirmiş oldu.

Sanal gerçeklik başlığı birkaç yıl ilkin çıktığından beri bir tek geliştiricilere ve VR kontrol kullanıcılarına sunuluyordu. Sadece bundan sonrasında artık isteyen hepimiz parasını verip bu başlıklardan birine haiz olabilecek. Oculus VR ilk olarak iki boyutlu görüntülerin dezavantajlarından, yetersizliklerinden bahsederek söze başladı. Bir T-Rex görseli gösteren şirket bu T-Rex ’in ekrandan sıçrayıp izleyicinin üzerine doğru gelmesinin korku tesirini oldukça daha yükseklere çıkarabileceğini altını çizdi.

Oculus Rift – Görsel: The Verge

Şirket Oculus Rift ’in final tasarımını gösterdi. Final tasarımda düşük sürekliliğe haiz iki tane OLED ekran bulunuyor. Oculus VR bunun hareket bulanıklığı yada titreşiminin önüne geçtiğini söylüyor. Ek olarak geniş bir görüş açısı ve fazlaca doğru, düşük gecikmeli hareketlere olanak tanıyan yeni bir seyretme sistemi de yeni Oculus Rift ’te mevcut.

İzleme sistemi öteki gerçek dünya nesneleri için de kullanılabiliyor. Ne var ki, Rift hâlâ harici sensör kullanıyor, bu bir masanın üzerine yerleştirebileceğiniz standın üstünde duruyor. Ek olarak başlığın haiz olduğu ses sistemi 360 aşama ses sunarken entegre kulaklıklar da istendiğinde çıkarılabiliyor.

Kumaş yerine plastik yerleştirme kayışları kullanılıyor, sadece Oculus VR bu yeni kayışların yüze baskı yapmadığını ve başlığı kafadan sanki bir beyzbol şapkasını çıkarırmış şeklinde rahat çıkarmaya olanak sağladığını söylüyor. Lenslerin göz bebeklerine olan uzaklıklarını da ayarlamak mümkün oluyor. Ek olarak bir de başlık gözlük takanların da rahat etmesini sağlayacak şekilde bazı düzenlemeler içeriyor.

Oculus Rift Xbox One ile kullanılabilecek – Görsel: The Verge

Kablosuz Xbox One kumandası ve adaptörü Oculus Rift ile beraber sunulacak. Microsoft ’un Xbox yöneticisi Phil Spencer kullananların Xbox One oyunlarını Rift üstüne yayınlayıp buradan oynayabileceklerini kaydetti. Ek olarak Oculus VR yeni bir tür giriş cihazını da gösterdi. Oculus Touch olarak adlandırılan el aleti hareket algılamasına haiz ve dokunmaya tepki veren kontrollerin kullanımını mümkün kılıyor.

Oculus Touch – Görsel: The Verge

Oculus Touch yardımıyla elin varlığı hissediliyor, kısaca Rift ’i kullanırken elinize bir şey aldığınızı hissetmeniz mümkün olacak. Oculus Vr bunun zahmetsiz bir tecrübe sunacağını söylüyor. Oculus VR ’ın kurucusu Palmer Luckey Oculus Touch ’ın oldukça hafifçe ve yazışma elde eden hareketlere haiz bir aygıt bulunduğunun altını çiziyor. Baş parmak yukarı işareti şeklinde organik el hareketlerini algılayabildiğini de ekliyor.

Ayrıca Oculus yeni bir kullanıcı arayüzünün de tanıtımını yapmış oldu. Oculus Home adlı bu yeni portal geçen yıl çıkan Gear VR kullanıcı arayüzüne epey benziyor. Sadece Gear VR arayüzünü kullanmak için Gear VR ’ı takmak gerekirken, Oculus Home hem sanal gerçeklik hem de iki boyutlu arayüz ile kullanım imkanı sunuyor. Şu demek oluyor ki Rift başlığını takmadan da Oculus Home arayüzü üstünden arkadaşların neler yaptığını görmek, sanal gerçeklik kataloglarında gezinmek mümkün oluyor. Rift ’i kafanıza geçirerek Oculus ’un sunmuş olduğu oyun gösterimlerine sanal gerçeklikte bakabilirsiniz. Oyunu indirmeden yada satın almadan iyi mi bir edinim sunduğunun ön izlemesini yapabilirsiniz. Aslına bakarsak bu açıdan Steam ’in VR versiyonu tadında bir tecrübe sunulmuş oluyor.

Oculus Home – Görsel: The Verge

 

Oculus Rift ’in ne kadar fiyata satılacağı ve tam olarak ne süre satışa sunulacağı bilinmiyor. Sadece Oculus, Rift ’in piyasaya çıkışı için 2016 ’nın ilk çeyreğini işaret etti, doğrusu gelecek senenin ocak ve mart ayları içinde bu popüler sanal gerçeklik başlığının piyasaya çıktığını görebiliriz.

Bir önceki yazımız'da Intel Thunderbolt 3’e uyarladığı USB-C’nin geleceğin konnektörü olduğunu kabul etti başlıklı makale computex 2015, Intel ve kablo hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.