Güncel Teknoloji Haberleri

Intel Thunderbolt 3’e uyarladığı USB-C’nin geleceğin konnektörü olduğunu kabul etti

 

Apple ve Google ’ın yeni bilgisayarlarıyla USB-C konnektörüne sıcak bir merhaba demiş; bu sıcak merhaba hızıyla ön plana çıkan, sadece arzulanan kullanım oranına kavuşamayan Thunderbolt standardının akıbetinin sorgulanmasına niçin olmuştu. Thunderbolt ’un geliştiricisi Intel, bu probleminin yanıtını fazla gecikmeden verdi. Yenik edemediği düşmanının safına geçmeyi yeğleyen Intel, Thunderbolt 3 ’ün USB-C tipi konnektör ile beraber geleceğini deklare etti.

Intel ’in Thunderbolt ’u USB-C ’ye uyumlu hâle getirme sonucu, cihazlarda kullanılan girişlerin tek tipleştirilmesi açısından ehemmiyet taşıyor. Sadece bu kararın kısa vadede kafa karışıklığına yol açabileceğini de unutmamak gerekiyor. Bir Thunderbolt 3 kablosu mevcut USB-C kabloları benzer biçimde gözükecek, aynı güç ve veri transferlerini destekleyecek. Sadece bununla beraber Thunderbolt modunda 40 Gbps ’lik işlem hacmi de bu kablo yardımıyla gerçekleştirilebilecek. Thunderbolt elektronik devreleri direkt kablonun kendisine entegre etmiş olduğu için bayağı USB-C kablolarının erişemediği geçirme hızlarına erişebiliyor.

 

Mevcut Thunderbolt ve Thunderbolt 2 takıları ve kabloları, bir adaptör yardımıyla Thunderbolt 3 ile uyumlu hâle getirilebilecek. Intel Thunderbolt 3 ürünlerinin yıl sonunda satışa sunulmasını ve 2016 itibarıyla ivme kazanmasını bekliyor.

KAYNAKINTEL

Bir önceki yazımız'da Valve Vive VR başlığını seçilmiş geliştiricilere göndermeye başladı başlıklı makale dağıtım, geliştirici ve HTC hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.