Güncel Teknoloji Haberleri

Gördüklerinize inanamayabilirsiniz ama bu gerçek! Video

İlk bakışta kağıt ataçı gibi görünse de aslında o Nitinol alaşımından yapıldı. Videoda da izleyebileceğiniz gibi Nitinol ataç şeklini bozsanız bile sıcak suya bıraktığınızda saniyeler içinde eski şekline dönebiliyor.

NİTİNOL(Şekil Hafızalı Kablolar) nedir?

Nitinol ismi, ilk dört harfini oluştuğu atomlardan, son üç harfini ise buluşu yapan kurumdan almıştır. ( Nikel – Titanyum – Naval Ordnance Laboratory) 1300°C erime noktasına ve 6,45 gr/cm3 yoğunluğuna sahip bir maddedir. Özellikle damar cerrahisinde kullanılan stent genellikle Nitinol’den yapılır. Şekil hafızalı alaşımlardaki etki östenit (çeliğin fazı) ve martenzit( dönüşüm) olarak bilinen iki yapı arasındaki katı-katı faz transformasyonunun bir sonucudur. Difüzyonsuz gerçekleşen bu dönüşüm düzlemsel kayma benzeri bir mekanizma ile çalışır.

1434228488_kr7jjub.jpg

Şekil hafıza etkisi tek yönlü ve çift yönlü olabilir. Malzemenin sadece ısıtma ile östenit faza geçiş yapması tek yönlü, ısıtma ile östenit faza geçiş ve tekrar soğutma ile martenzit faza geçiş yapması ve bu işlemin birçok kez tekrar edilebilmesi ise çift yönlü şekil hafıza etkisi olarak tanımlanır. Çift yönlü etki malzemenin işlenmesi sırasındaki mekanik-ısıl muameleler ve bu muamelelerin kontrolü ile mümkün.

Bir önceki yazımız'da NASA'nın uçan dairesi yine uçamadı! başlıklı makale araç, mars ve NASA hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.