Güncel Teknoloji Haberleri

Robot Minami mağazada işe başladı

Robot teknolojisi gelecekte işsizliğin en büyük etkenlerinden biri olarak gösterilmesine karşın inanılmaz bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Robot deyince tabii ki akla ilk gelen ülke Japonya.

Robot teknolojisinin merkezi olarak gösterilen Japonya’da birçok lokantada robot resepsiyonist olarak işle başladı. Halihazırda ülkedeki birçok firma resepsiyonist robotlar işe alarak iş maliyetini önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyor.

Japonya’nın Osaka kentinde ise bir giyim mağazasında bu defa robot tezgahtar işe başladı. Minami adlı robot mağazada gömlek satmakla görevli. Önünde yer alan kamera ve tablet bilgisayara girilen veriler sayesinde müşterin boyunu ve vücut şeklini algılayan Minami böylece müşteriye en uygun öneriyi sunuyor.

Robot Minami duruma göre ses tonunu ve mimiklerini değiştirebiliyor. Robot üstelik oldukça akıcı konuşuyor. Minami müşterilerden yoğun ilgi görüyor ve bu ilgi Minami’yi mağazanın en çok satış yapan elemanı haline getirmiş durumda.  

Bir önceki yazımız'da ODG R7 ve Qualcomm yapımı sanal gerçeklik gözlüğü başlıklı makale Android 4.4, nem sensörü ve ODG R7 hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.