Güncel Teknoloji Haberleri

Facebook ‘Oy Veriyorum’ butonunu sundu

Dev sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcıların genel seçimlerde oy kullandıkları bilgisini arkadaşlarıyla paylaşmasına imkan sağlayan “Oy veriyorum” butonunu kullanıma sundu.

Bu uygulama daha öncede ABD, İngiltere, İskoçya ve Hindistan ile Avrupa Birliği Parlamentosu’ndaki çeşitli seçimlerde kullanılmıştı.  Sosyal ağ, “Oy veriyorum” özelliğini bugün Türkiye kullanıcıları için devreye soktu.

1433655482_oy.jpg

Facebook hesabınıza girdiğiniz zaman haber kaynaklarının en üstünde, “Seçimler bugün. Oy verdiğini paylaş ve daha fazla bilgi al” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj görünüyor. Mesajın altındaki “Oy veriyorum” butonuna tıklayarak hangi partiyi tercih ettiğinizin bilgisini girmeden, oy kullandığınızı arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz.

1433655913_oy-2.jpg

Facebook yetkilileri bu özelliğin, seçimlerde oy kullanımını teşvik amacıyla oluşturulduğunu söylüyor. Nature dergisinin 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya göre 2010 yılında gerçekleşen ABD ara seçimlerinde 300 bin seçmen, Facebook arkadaşlarının yaptığı paylaşımları görüp oy vermeye gitmiş, Hindistan’daki seçimlerde ise 4 milyondan fazla kişi, oy kullanmış.

Buradan butonu kullanma rakamını ve istatistiğini öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız'da DHA'nın hack yalanı ortaya çıktı! başlıklı makale dha, doğan haber ajansı ve hack hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.