Güncel Teknoloji Haberleri

Facebook, “Oy Veriyorum” butonunu devreye sokuyor

Türkiye’de 38 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunan Facebook, yeni bir özelliğini aktifleştiriyor.

Facebook, bu pazar günü yapılacak genel seçimler kapsamındakullanıcıların seçimlerde oy kullandıkları bilgisini arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri “Oy Veriyorum” butonunu devreye sokacağını duyurdu.

Söz konusu bu özellik, Facebook kullanan insanların, hayatlarını doğrudan etkileyen kararlar veren liderler ile daha kolay bir biçimde etkileşimde bulunmalarına yardım ediyor ve Facebook’un dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı hale getirme misyonunun bir parçasını oluşturuyor.

Bu pazar günü Facebook’a giriş yapan seçmenler, Haber Kaynaklarının en üstünde bir mesaj görecek. Bu ikona tıklayan kullanıcılar, kime oy verdikleri bilgisini girmeden, Facebook arkadaşlarına seçimlerde oy kullandıklarını duyurabilecek.

Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Politikadan Sorumlu Uzmanı Elizabeth Linder konuyla ilgili şunları söyledi:”İnsanlar her gün Facebook üzerinde önemsedikleri konularla ilgili etkileşimde bulunuyor ve seçimler de sivil diyalogun en güçlü olduğu anlardan birini oluşturuyor. Araştırmalar insanların, Facebook arkadaşlarının oy verme ile ilgili konuştuğunu gördükleri zaman kendilerinin de oy vermeye daha meyilli olduklarını ortaya koyuyor. Seçimlere katılım oranları tüm dünyada oldukça önemli bir konu ve biz de ‘Oy Veriyorum’ butonunun, seçmenlerin oy verdikleri bilgisini daha kolay paylaşmalarını sağlayacağını ve diğerlerini de sandığa gitmek için teşvik edeceğini umuyoruz.”

“Oy Veriyorum” butonu, son üç Amerikan Başkanlık Seçimi, Avrupa Birliği Parlamentosu Seçimi, İskoçya Referandumu, İngiltere ve Hindistan seçimleri gibi pek çok ülkedeki seçimlerde kullanıldı.

Bu özellik, 7 Haziran 2015 Pazar günü, Türkiye’de oy kullanabilecek yaşta olan Facebook kullanıcılarının Haber Kaynaklarında görüntülenebilecek.

378301909494

Bir önceki yazımız'da Askerin talebi ucuz telefonları yeniden gözde yaptı başlıklı makale Asker ve Askerde Telefon Kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.