Güncel Teknoloji Haberleri

Android M ile istediğiniz uygulamayı varsayılan olarak kullanabileceksiniz!

Birçok akıllı telefon üreticisinin özel arayüzünde veya özel ROM’larda oldukça uzun bir süredir dilediğiniz uygulamayı varsayılan olarak kullanma işlemi artık Stock Android’de de mümkün hale geliyor.

Stock Android kullanıcılarının muzdarip olduğu konuların başında Chrome’a alternatif bir tarayıcıyı “varsayılan uygulama” olarak kullanamıyor olmaları geliyordu. Google’ın kullanıcı şikayetlerini dikkate alarak Android M sürümünde bu özelliğe yer vermiş durumda. Varsayılan uygulama yönetimi arayüzü gerçekten mantıklı görünüyor ve Android OS’nin güzel özelliklerinden biri olmaya devam ediyor.

1433281690_img20150603003926.jpg

Android M’de varsayılan uygulamaları yönetmek için sadece ayarlar/uygulamalar alana gidip sağ üstteki 3-nokta simgesine dokunuyorsunuz. Oradan, “ileri düzey” seçeneğine tıkladıktan sonra “Varsayılan uygulamalar” seçeneğinede dokunduğunuzda özel uygulamalarla eşleştirilmiş etkinliklerin olduğu bir liste göreceksiniz. Şuan sadece tarayıcı, çağrı uygulaması ve SMS uygulaması gibi evrensel sistem uygulama fonksiyonları değiştirmenize yarayan bu özelliğin yakın zamanda birçok uygulamayı kapsaması bekleniyor.

1433281708_img20150603004024.jpg

Android M sürümünün gelişi kesinlikle daha birçok başka kullanışlı özelliğinde beraberinde gelmesi demek. Bunlara örnek olarak uzun zamandır Samsung modellerinde tek ekranda iki uygulamanın aynı anda kullanılmasını sağlayan MultiWindow(Çoklu pencere) özelliğini göstermemiz mümkün. Şuan Android M’de çeşitli komutlarla aktif edilebilen “MultiWindow modu” Android M’nin final sürümünde tüm kullanıcıları kapsayacak.

1433312680_20-cozum.jpg

Bir önceki yazımız'da Galaxy S6 Active'in yeni basın fotoğrafları yayınlandı başlıklı makale Exynos 7420, Galaxy A6 Active ve Quad HD hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.