Güncel Teknoloji Haberleri

İmmünoterapi, kanserde kullanılan kemoterapiye alternatif olabilir

İmmünoterapi ileri seviyede cilt kanseri olan 945 hasta üzerinde %58’lik bir başarıyla kanserin ilerleyişini bir yıl durdurdu. immünoterapi metadu bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırması sağlanıyor. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon durumlarında devreye girse de vücudun sağlıklı hücrelerine zarar vermemek için güçlü bir oto fren mekanizmasına sahip. Bu durum kanser hücrelerini bağışıklık sisteminden kurtarıyor.

Bilim insanları immünoterapinin, 5 yıl içinde standart kanser tedavisi olarak çok daha fazla toksin içeren kemoterapinin yerini alabileceği belirtiliyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan araştırma ekibinden Dr. James Larkin; “İmmünoterapiye yöntemiyle bağışıklık sisteminin frenlerini kaldırıyoruz. Bağışıklık sistemi, önceden tanıyamadığı tümörleri fark edip yok ediyor. İmmünoterapide yüzde 50’nin üzerinde tümör küçülmesine rastlamamıştık. Bu nedenle kanser tedavisinde çok önemli bir gelişme.”

İmmünoterapinin kansere karşı sağladığı başarı alttaki görüntülerde daha net anlaşılıyor. 

1- Vicky Brown’un sol akciğerinde görülen büyük tümöre, birkaç haftada bir, iki ayrı immünoterapi uygulandı. Böylece bağışıklık sistemi tümörü ‘algılayıp’ saldırdı.

SONRA

2- İmmünoterapiyle tümör birkaç ayda ciddi şekilde küçülüp tamamen yok oldu. Bir yıl sonra tekrarlasa da, aynı tedaviyle tekrar temizlendi.

Yeni yöntemi ilk deneyenlerden Vicky Brown (61), 2013’te cilt kanseri teşhisi konduğunda ‘birkaç ay’ ömür biçildiğini ancak immünoterapi sayesinde iki yıldır hayatta olduğunu anlattı. Brown, Royal Marsden’deki birkaç haftalık tedaviyle kanserli hücrelerden tamamen kurtulmuş.

Bir süre sonra nükseden kansere karşı yine aynı yöntemi deneyen Brown, yeniden sağlığına kavuşmuş. Kanseri üçüncü kez geri gelen Brown’ın doktorları çifte ilaçlı metodu bir kez daha deneyecek.

1433178735_rusya.jpg


1433178727_caps.jpg

Bir önceki yazımız'da Beyin bilgileri silmiyor, sadece ulaşamıyor! başlıklı makale beyin, hafıza kaybı ve unutkanlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.