Güncel Teknoloji Haberleri

Hurda kutusundan servet çıktı

ABD’de yaşlı bir kadının hurda diye sattığı 1976 yapımı Apple I bilgisayarı 200 bin dolara koleksiyoncuya satıldı. Hurdacı gelirin yarısını vermek için yaşlı kadını arıyor.

ABD’nin California Eyaleti’nde yaşayan yaşlı bir kadın eşinin ölümünün ardından kocasına ait hurda eşyaları eskiciye sattı. Sıradan bir olay gibi görünen alışveriş şu sıralar ABD’de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Zira yaşlı kadının hurda diye sattığı eşyaların arasında 1976 model bir Apple I bilgisayarın bulunduğu belirtildi. Apple’ın kurucuları Steve Jobs, Steve Wosniak ve Ron Wayne tarafından tasarlanan ve piyasaya çıktığı zaman 666,66 dolardan satılan cihaz günümüzde koleksiyoncular tarafından astronomik fiyatlara satın alınıyor. Yaşlı kadının hurda diye sattığı kutulardan çıkan Apple I da 200 bin dolara bir koleksiyoncu tarafından alındı. Sadece 200 adet üretilen cihazlardan biri geçen ekim ayında 905 bin dolara el değiştirdi. Hurdaları alan satıcı ise yasalar gereği elde ettiği gelirin yarısını yaşlı kadına vermek istediğini ancak kadının satış esnasında adresini bırakmadığı için bunu yapamadığını söyledi.

NE KLAVYESİ NE DE KASASI VAR

Apple’ın kurucuları Steve Jobs, Steve Wosniak ve Ron Wayne tarafından tasarlanan ve yalnızca 200 adet üretilen Apple I bilgisayarı açık artırmalarda rekor fiyatlara alıcı bulunuyor. Sadece ana kart ve ekrandan oluşan Apple I’ın klavyesi de bulunmuyordu.

Bir önceki yazımız'da Kot pantolonunuzla telefonunuzu yönetebileceksiniz başlıklı makale atap, Google ve Project Jacquard hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.