Güncel Teknoloji Haberleri

Samsung’dan batarya üzerinden dinleme iddialarına cevap!

Son günlerde sosyal medya paylaşım sitelerinde dolaşan bir video Samsung hakkında ilginç iddialar ortaya atıyor.

Videoda Samsung telefonun bataryasının üzerindeki bir parçayı sökerek izleyicilere gösteren kişi bunun bir dinleme cihazı olduğunu belirterek Samsung’un kullanıcıları gizlice dinlediğini iddia ediyor. Konuyla ilgili olarak Samsung Türkiye resmi sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı.

İşte o açıklama;

‘Sosyal medyada bir kullanıcımızın paylaştığı videoda görülen, Samsung mobil cihazının pilinin üzerinden sökülen parça “NFC anteni”dir. NFC (Near Field Communication) yakın alan iletişimi için kullanılan bir haberleşme teknolojisidir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan NFC teknolojisinin hiçbir şekilde takip ve/veya dinleme benzeri bir amaçla kullanılması/kullanılabilmesi mümkün değildir.
NFC özelliğini destekleyen cihazlarda “NFC anteni”, genellikle telefonun arka kısmına yakın, cihazın diğer cihazlarla kısa mesafede haberleşmesini mümkün kılacak/kolaylaştıracak şekilde, batarya veya arka kapak iç yüzeyine gömülü olarak yerleştirilmektedir. Bu durum, NFC’yi destekleyen cihazınızın kullanım kılavuzunda da belirtilmektedir. Özelliğin kullanılabilmesi için telefonun bağlantı ayarları menüsünden NFC başlığının aktive edilmesi gerekir, aktive edilmezse özellik kullanılamaz.’

Bir önceki yazımız'da Whatsapp bu özelliği ile çıldırttı.. başlıklı makale whatsapp hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.