Güncel Teknoloji Haberleri

Microsoft, ekranınızı meraklı gözlerden koruyan bir teknolojinin patentini aldı!

Toplu taşıma araçlarında veya ev ortamında akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarınızda biriyle özel sohbet etmek istediğiniz zaman çok sinir bozucu bakışlardan rahatsız olmuşsunuzdur. Cihazınızın ekranına sürekli yan bakışlardan koruyacak özel koruyucu filmler var, ama onlar her zaman pratik değil. İşte bu nedenle Microsoft bu sorunu gidermek için cihazlarınızı meraklı gözlerden koruyan özel bir teknolojinin patentini aldı.

1432579885_img20150525215034.jpg

Yeni patent Microsoft açıklamasına göre, sadece uygun bir açıdan ekrandaki bilgileri görmenizi sağlayan özel bir aydınlatma yoğunluğu sistemi ile görüntü yaratmayı amaçlıyor. Bu teknoloji 3D etkisini sayesinde, belirli bir açıyla ekrana bakmayanların ekranda birşey görmesini engelleyecek. Aslında buna 3DS teknolojisine sahip taşınabilir konsol olan Nintendo 3DS’yi gösterebiliriz.

1432579574_img20150525210706.jpg

Öte yandan 2001 yılında Apple’ın ekranda içeriği sadece cihazın sahibine görünür yapan daralan ışık konisi ve özel gizlilik modu işlevselliği bulunan benzer bir teknoloji patentini aldığını unutmadan hatırlatmak gerekiyor. Bu teknolojilerin yakın zamanda gerçek akıllı telefonlarda uygulanmasına ilişkin bilinmemezlik halen devam ediyor. Belki de pu patentler hiç kullanılmayacak ancak, ilerleyen yıllarda bu patentler firmaların elinde önemli bir koz olacak.

 

Bir önceki yazımız'da Türk gencinden giyilebilir teknolojik bot! başlıklı makale bot, featured ve Furkan faruk aslan hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.