Güncel Teknoloji Haberleri

Lityum iyon pil ısınırsa ne olur?[Video]

Hergün mutlaka yanımızda bulundurduğumuz akıllı telefonlarımızdaki pil sorunları henüz tamamen güvenli hale getirilmiş değil. Bu konuda araştırma yapan London University geçtiğimiz günlerde yaptığı çalışmanın videosunu Youtube’da yayınladı.

 1430476510_lithium-ion-explosion.gif

Lityum iyon pillerin ısındığında gösterdiği davranışını gözlemleyen ekip bu çalışma için 3D ve termal görüntüleme teknolojisini kullanmış. Yukarıdaki GIF’te de görebileceğiniz gibi (482 derece ve 1000 derece) arasında bir sıcaklığa maruz bırakılan pil daha sonra alev alıyor. Tamamen bilimsel nedenlerle yürütülen ve hiçbir şekilde gerçek kullanım durumunu baz almayan çalışmada özellikle Lityum iyon pillerin aşırı yük ve stres altındaki kimyasal reaksiyonları ve diğer bileşenlerin davranışlarını gözlemlemek amaçlı yapılmış.

1430476542_img20150501132856.jpg

Çalışma gerçek bir kullanıma dayalı olmasa da bu ve benzeri çalışmalar, akıllı telefon, tablet ve PC’lerde kullanılacak pillerin performansını ve güvenliğini geliştirmek amacını taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Bir önceki yazımız'da Rus uzay kargo aracı Progress M-27M Dünya'ya düşüyor! başlıklı makale Dünya, düşme ve Progress M-27M hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.